Türkiye ile Katar deniz kuvvetlerinin ortaklaşa yürüttüğü askeri tatbikat tamamlandı.

Katar Savunma Bakanlığı'na ait Manevi Yönlendirme İdaresi tarafından gerçeleştirilen yazılı açıklamada, Katar kara sularında 6-7 Ağustos tarihlerinde yapılan tatbikatın tamamlandığı ifade edildi.
Yapılan açıklamaya göre, tatbikata Katar'dan, Emirlik Hava Kuvvetleri, Ortak Özel Kuvvetler'e ait Özel Deniz Gücü ile Sınır ve Sahil Güvenlik Genel İdaresi, Türkiye'den ise Donanma Komutanlığı'na ait TCG Gökova Fırkateyni katıldı.
Tatbikatın, "deniz terörü ve korsanla mücadele" ile "şüpheli gemilere baskın düzenlenmesi" şeklinde iki aşamadan oluştuğu aktarıldı.
Açıklamada, bahsi geçen tatbikatın, iki ülke arasında daha evvel imzalanan anlaşmalar ile savunma iş birliği doğrultusunda gerçekleştirildiği aktarıldı.

KATAR BASINI DUYURMUŞTU

Katar basını ülkede bulunan Türk askerlerinin Katar askerleriyle askeri tatbikat gerçekleştirdiğini duyururken; bu gelişme terörizmi desteklediği suçlaması ile iki aydır Arap komşularının boykotu ile karşı karşıya olan Katar ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin son örneği olarak nitelendirildi.

KRİTİK İŞBİRLİĞİ

Al- Sharq gazetesinde yer alan habere göre tatbikat, Katar silahlı kuvvetlerinin "kritik önemdeki ekonomik, stratejik ve altyapı tesislerini" savunmaya hazırlanmasını amaçlıyor.