Amerikalı havacılık ve savunma sanayii şirketi Lockheed Martin'in, aralarında Türkiye'nin de içinde bulunduğu 10 memlekete toplam 440 adet F-35 jeti satışının son safhasına gelindiğini aktarıldı. 37 milyar dolar değerinde olması planlanan anlaşmanın bir rekor olduğu ifade ediliyor.

Lockheed firmasından yetkililer anlaşma yahut kontrat ile alakalı herhangi bir ayrıntıyı paylaşmayacaklarını, 'blok alım' da dahil olmak üzere beyanların ABD hükümeti tarafından edileceğini belirttiği halde Reuters'tan gelen bilgiler doğrultusunda, 440 uçağın üç partide teslim edileceği ifade edildi. Lockheed ise blok alım kontratına katılacak memleketler bu sayede 2 milyar dolara yakın bir tasarruf öngörmekte.

Geçen hafta F-35 almak isteyen 10 memleketin yetkilileri ABD' nin Maryland eyaletindeki Baltimore kentinde bir araya gelmiş ve F-35 jetlerine ekipman tedarik eden Northrop Grumman tesislerinde incelemelerde bulunarak şartlarını sunmuştu.

İŞTE O 10 ÜLKE

İçerisinde Türkiye' nin de temsilcisinin yer aldığı diğer ülkeler ise: Avustralya, Danimarka, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Güney Kore, Birleşik Krallık ve ABD.

Reuters'ın yapmış olduğu hebere göre, 2018 mali senesi içerisinde en az 135 jetin alımını kapsayan ve ilk teslimatın 2020 senesi için planlandığı görüşmelerde her F-35 savaş uçağı adına ilk olarak ortalama 88 milyon dolar gibi bir  fiyatt konuşulmakta. 2019 ve 2020 seneleri konvansiyonundaki adedin ise senelik en az 150 olması hedeflenmekte.