Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Yenigün, "Rusya'da ivedi, nitelikli ve uygun fiyatta iş üreten şirketleriz. Ruslar’ın her ne kadar kendi şirketleri varsa dahi, bizden vazgeçmemeleri bize ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.

Yenigün, Türkiye ve Rusya’nın Cumhurbaşkanları’nın uçak krizinin ertesinde ilk defa bir buluşma gerçekleştiğini, 9 Ağustos 2016’dan beri Rus hükümetinin engellemelerinin sona erdiğini, alınan nihai kararın iyi bir atılım olduğunu ifade etti.

TEK SEFERDE 4-5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMALAR

Uçak meselesi sonrasında Türk ve Rus ilişkilerinin yeniden iyileşme sürecine girdiğini belirten Yenigün, kriz öncesinde de ikili ilişkilerde güzel bir atmosfer olduğunun altını çizdi. Süreç boyunca daima ümitvar olduklarını belirten Yenigün, yaşananların yalnızca zaman kaybı olduğunu belirtti.

Rusya ile Türkiye’nin aralarındaki iş hacminin oldukça fazla olduğunu ifade eden Yenigün, Rus pazarına aşina olduklarını, karşılıklı olarak her iki ülkenin birbirlerine ihtiyaç duyduğunu, hızlı, nitelikli ve makul fiyatlarla iş yapıldığını ifade etti.
Artık günümüzde, tek seferde 4-5 milyar dolarlık anlaşmalar yapılabilecek seviyelere ulaşıldığını açıklayan Yenigün, toplamda bin 930 proje olduğunu, ilişkilerin bu seviyede ve ileride artarak devam etmesini umduğunu dile getirdi.