Türk Kızılayının Yemen'in Aden şehrinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yaptığı aktarıldı.

Türk Kızılayı yetkilisi Sadık Aydın, AA muhabirine verdiği demeçte, Yemen'in Aden şehrinde İnsani Yardım Yüksek Komitesi iş birliğiyle bin ton un dağıtımına başlandığını kaydetti.

Hur Mekser ilçesinden başlanan yardımdan diğer iller de dahil 40 bin ailenin istifade edeceğini kaydeden Aydın, "Bu dağıtılanlar, Türk gemisinin taşıdığı ve Temmuz ayında Aden Limanı'na ulaşan 10 bin tonluk yardımın bir parçası." ifadelerini kullandı.

İnsani Yardım Yüksek Komitesi Koordinatörü Cemal Belfegıh da Kızılay'ın Husilerin elindeki bölgeler de dahil olmak üzere Yemen'in çoğu şehrine yardım götürdüğünü belirterek Türkiye'ye teşekkür etti.

Türkiye, iki yıldan uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle insani şartların ağırlaştığı Yemen'in pek çok ilinde Kızılay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yardım projeleri gerçekleştiriyor.

Öte yandan Kızılay durumu kötü olan Müslüman ülkelerede yardımlarını gönderiyor. Arakan'a da yardım gönderen Türk Kızılayı, yaptığı açıklamada dünya üzerindeki müslümanların umudu olmaya devam edeceklerini belirtti.