Türk Kızılayı, Yemen'in Marib vilayetinde savaştan zarar gören ve yoksul binlerce aileye gıda yardımında bulunmaya devam ediyor.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Marib Vali Yardımcısı Abdurabbu Miftah, Türk Kızılayının yardımlarını Marib iline bağlı ilçelerdeki sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını belirtti.

Haberde, Türk Kızılayı tarafından gönderilen 750 tonluk unun yaklaşık 30 bin aileye dağıtılacağı belirtildi.

Türkiye, iki yıldan fazladır ülkedeki çatışmalar nedeniyle insani koşulların ağırlaştığı ve altyapının büyük ölçüde hasar gördüğü Yemen'in pek çok ilinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı, İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla yardım projeleri gerçekleştiriyor.

DAHA ÖNCEDE YARDIM ETMİŞLERDİ

Türk Kızılayı, Irak'ın Kerkük şehrinde zor koşullarda hayatta kalmaya çalışan 250 iç göçmen aileye gıda yardımı yaptı.

Türk Kızılayı Irak Irak Delegasyonu Başkanı Serdar Yılmaz, yaptığı açıklamada, Kerkük'te etkinlik gösteren Cihan İnsan Hakları Derneğinin koordinasyonuyla ramazan yardım paketlerinin, Kerkük'te bulunan 250 iç göçmen aileye verdildiğini belirtti.

Kerkük'te ramazan paketlerini önümüzdeki günlerde de devam edecekelrini vurgulayan Yılmaz, "Pirinç, kuru fasulye, mercimek, sıvı yağ, nohut, makarna ve salçadan oluşan her paket beş kişilik bir ailenin bir aylık yemek ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Yardımların dağıtımına iştirak eden Cihan İnsan Hakları Derneği başkanı Leyla Hamavandi ise şehirde ırk, din ve mezhep ayrımı yapmadan senelerdir iç göçmenlere kesintisiz yardım ve destek sunan Türk Kızılayına teşekkürlerini sundu.