Başbakan Groysman, 14-15 Mart'ta Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde, Anadolu Ajansına konuştu.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde olduğunu vurulayan Groysman, “Stratejik ve dostane ilişkilerimize değer veriyorum. Beşeri ve ekonomik alan dahil olmak üzere pek çok alanda ilişkilerin gelişmesi büyük imkanlar taşımaktadır. Karşılıklı ilişkilerimizi daha etkili hale getirebiliriz.” dedi.

Groysman, Ukrayna'nın son yıllarda içinde bulunduğu zorluklar nedeniyle ikili ticaret hacminde düşüşün yaşandığına işaret ederek, “Buna rağmen bugün biz ülkelerimiz arasında serbest ticaret alanı oluşturulması kararı ve bunun hazırlık çalışmasına yoğunlaşmış durumdayız. Bu, ticaret hacminin artması ve karşılıklı yatırımlar için çok önemli. Bu yüzden benim heyetimde ticaretten sorumlu hükümet yetkilileri olacak. Hangi noktadayız, bu yöndeki eğilimi arttırmak için neyi iyileştirmemiz gerekli gibi konuları bütün yönleriyle değerlendireceğiz.” diye konuştu.

Türkiye ziyareti öncesinde Ukrayna'daki Türk İş adamlarıyla geniş katılımlı toplantı yaptığını hatırlatan Groysman, bu görüşmede Ukrayna'daki iş yönetimini ele aldıklarını ifade etti. Groysman sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜRK HALKINA VE ERDOĞAN'A MİNNETTARIZ"

Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinin 25. yılında iki ülke arasındaki yakınlaşmanın daha da arttığını anlatan Groysman, "Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ülkemizin toprak bütünlüğünü desteklediği için minnettarlığımı dile getirmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz zor günlerde bu bizim için çok önemli." diye konuştu.

Ukrayna'nın, karşılıklı ilişkilere değer veren, çok samimi, dostluğunu daha da geliştirmeye hazır bir devlet olduğunu vurgulayan Groysman şunları kaydetti:

"Pek çok Türk vatandaşı Ukraynalıları iyi biliyor diye düşünüyorum. Bu bizim diyaloğumuzun devam etmesi için çok önemli. Aslında iletişimimiz gelişti ve ortak kültürümüzü öğrendik. Bu çok önemli. Bizim pek çok ortak tarafımız var ve bunun medeni dünya için karşılıklı etkili iletişimde çok önemli olduğunu düşünüyorum."

PASAPORTSUZ SEYAHAT DÖNEMİ BAŞLAYACAK

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşmanın bu ziyaret kapsamında imzalanacağını bildiren Groysman, "Benim Türkiye ziyaretimde önemli bir adım atılacak. Ukrayna hükümeti ile Türk hükümeti arasında imzalanacak anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye'ye, Türk vatandaşları Ukrayna'ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek. Bu çok iyi bir işaret. Ayrıca çok yönlü hava trafiği için karşılıklı uçak seferlerini arttırmamız gerekecek. Ukraynalılar Türkiye'yi ve Türkiye'nin turizm imkanlarını çok iyi biliyor." dedi.

 

Kaynak: Haber7.com