Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Donald Trump, ABD' nin Virginia eyaletinde bulunan Charlottesville' de meydana gelen elzem olayları ve bir kadının hayatını kaybettiği saldırı eylemine karşı açıklama yparak olayı kınadı.

"IRKÇILIK KÖTÜDÜR"

Washington ziyaretinde Başkan Trump, Beyaz Saray' dan halka seslenerek açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamada "Irkçılık iyi bir şey değildir ve ırkçı söylemlerde bulunup şiddete meğil edenler suçludur, hayduttur. Amerikalılar olarak önem verdiğimiz her şeye ters olan Klu Klux Klan, neo- Naziler, beyaz ırkçılar (white nationalist) ve diğer nefret grupları, buna dahildir" şeklinde ifadeler kullandı.

KINAMADIĞI İÇİN ELEŞTİRİLMİŞTİ

Charlottesville' de  yaşanan şiddet eylemleri ile alakalı  olarak ırkçı grupları ayan beyan kınamaması yüzünden  yoğun eleştiriye maruz kalan Trump bu defa ırkçı ve sağcı grupları net ifade ile kınadı.

ABD' nin Virginia eyaletinde bulunan Charlottesville' de ırkçılara yönelik yapılan eylem esnasında bir araç halkın üzerine dalmış ve 1 kişi hayatını kaybetmişti. 19 kişinin de yaralandığı saldırı eyleminden sonra 20 yaşındaki sürücü James Fields gözaltına alınmıştı.