Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail'de bulunan büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e alacak kanundan şimdilik vazgeçti.

Beyaz Saray, Donald Trump’ın, Büyükelçiliği Tel Aviv'den Kudüs’e taşıma fikrini geçici olarak askıya aldığını belirtti.

Yazılı açıklamaya göre, Trump'ın Büyükelçiliği taşıma kararını şimdilik ötelediğine vurgu yapıldı.

YAPILAN AÇIKLAMA

"Kimse bu adımı, Başkan'ın İsrail'e ve ABD-İsrail birlikteliğine olan güçlü desteğinden geri adım olarak görmemeli. Başkan D. Trump, İsrail ile Filistin arasında barış müzakereleri şansını artırmak ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını savunmak için bu kararı almıştır."
Açıklamanın son kısmında ise Trump'ın daha önce birçok kez ifade ettiği "ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma iradesini" devam ettiği, durumun, sadece zamanla ilgili olduğu vurgulandı.

Başkan Trump, kampanya döneminde sürekli Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı vaadinde bulunmuş fakat göreve geldikten sonra bu kararın derinlemesine düşünüldükten ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarınca da uygun bulunması halinde kararın alınabileceğini ifade etmişti.

ABD Kongresi, 1995 yılında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasayı kabul etmiş ancak o tarihten bu yana görev yapan başkanların tamamı ülke çıkarlarını gerekçe göstererek büyükelçiliği Tel Aviv'de tutmuştu