ABD Başkanı Trump, FETÖ terör örgütü ile ilgili FBI'dan yeni bilgiler isterken aynı zamanda FETÖ'nün iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verdiği öne sürüldü. Önceki gün Amerikan NBC televizyonunun Amerikan yönetiminin, FETÖ'nün iadesine ilişkin yasal yolları araştırdığı iddiasına ilişkin haberi de söz konusu hesapları ortaya koydu.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Türkiye’nin her fırsatta iadesini gündeme getirdiği FETÖ ile ilgili soruşturma başlattı. FBI bu kapsamda ilk olarak örgüt üyelerinin FETÖ'nün yaşadığı Pensilvanya’ya geçiş noktası olan New York’taki Masal Cafe’ye operasyon düzenledi. Soruşturmayı derinleştiren FBI, bu kapsamda Türkiye’den örgütle ilgili bilgi ve belge talep etti. Türk adli mercileri ise iade dosyalarının dışında FBI’ya ayrıntılı bilgi ve belge gönderdi. Son olarak, geride bıraktığımız Eylül ayında FETÖ'nün yaşadığı çiftliğin yakınlarında silah seslerinin duyulduğu kamuoyuna yansımıştı. Daha sonra ise FBI’nın, FETÖ'nün çiftliğine operasyon yapacağı ancak son anda CIA’nın devreye girdiği ve operasyonun engellendiği ileri sürüldü.

CIA’nın aksine Beyaz Saray’ın FETÖ'nün iadesinden yana olduğu konuşulanlar arasında... NBC’nin haberinde de buna ilişkin ABD Başkanı Donald Trump’ın Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığına “FETÖ'nün yasal olarak iadesi” konusunu çalışmaları için talimat verdiği belirtiliyordu. Yine haberde yer alan ‘bürokrasideki deneyimli bazı yetkililerin’ Beyaz Saray’ın taleplerine direndikleri iddiası da gözlerden kaçmıyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.