Japonya Başbakanı Şinzo Abe, geçtiğimiz hafta Kuzey Kore'nin bir balistik füze denemesi daha yaptığını duyurmuştu. Kuzey Kore'nin başarılı denemesinden sonra başta ABD olmak üzere birçok ülkeden sert tepki gelmişti.

ASKERİ MÜDAHALE BİLE MASAYA YATIRILMIŞTI

Hatta ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Lee Sun Jin ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş bu ülkeye askeri seçenekleri ele almışlardı.

KİM'DEN ABD'YE TEHDİT GİBİ MESAJ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise, bu füze denemesinin ABD'ye "ciddi bir ikaz" olduğunu kaydemiş, "ABD menzillerinin bir adım ötelerinde olduğunu" ifade etmişti.

TRUMP'TAN TEK CÜMLELİK AÇIKLAMA

Tüm bu gelişmelerden sonra ABD Başkanı Donald Trump konu ile ilgili kabine toplantısında tek cümlelik bir açıklama yaptı. Trump toplantıda şu ifadeyi kullandı: "Kuzey Kore hususu ile yakından ilgileneceğiz."

NE OLMUŞTU

Füze denemesi ile alakalı Japonya çok sert bir açıklama yapmıştı.

Açıklama şu şekilde:

Başbakan Abe, gazetecilere verdiği demeçte, " Kuzey Kore'nin yine bir füze fırlattığı ve füzenin büyük olasılıkla (Japonya'nın) ekonomik hedefle kullanılmayan sularına düştüğü haberini aldım." ifadelerini kullandı. 

Abe, fırlatmanın analiz edildiğini ve Ulusal Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdığını belirtti. 

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis de Kuzey Kore'nin balistik füze fırlattığının tespit edildiğini açıkladı. 

Sözcü Davis, "İncelemelerimiz sürüyor kısa süre içerisinde daha fazla bilgi edineceğiz." şeklinde konuştu.