Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın ziyaretlerde liderlerle ikili görüşmelerle çok sayıda kültürel ve ekonomik temas gerçekleştireceği kaydedildi.

Trump'ın, ziyaretler çerçevesinde Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) vle Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvelerine de katılacağı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Başkan Trump, özgür ve açık bir İndo-Pasifik bölgesinin Amerika'nın güvenlik ve refahı için önemini gündeme getirecek. Başkan ayrıca Amerika'nın ticari ortaklarıyla adil ve karşılıklı ekonomik ilişkilere sahip olmasının da altını çizecek. Başkanın temasları, Kuzey Kore tehdidiyle yüzleşme ve Kore Yarımadası'nın geri döndürülemez biçimde nükleer unsurlardan arındırılması noktasında uluslararası kararlılığı da güçlendirecek."

Trump'ın özellikle Çin ziyaretinde Devlet Başkanı Şi Cinping ile yapacağı görüşmenin, Kuzey Kore konusunda önemli bir dönemeç olabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan Trump son olarak Reis-i Cumhur Erdoğan ile görüşmüştü.

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın Lotte New York Palace Otel'de, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşme dün TSİ 22.15'te başladı. İkilinin görüşmesi 23.05'te sona erdi.

Yaklaşık 50 dakika kadar süren görüşmenin ardından gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşmenin nasıl geçtiğini sordular. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti.

SORUNLAR ÇÖZÜMÜ İÇİN ORTAK KARAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın görüşmesi, bölgesel sorunların çözümü için ortak kararlar alınmasını ve tüm terör örgütlerine karşı kararlı bir şekilde mücadele verilmesi gibi konularda iş birliğine gidildi.

IKBY'NİN REFERANDUMU KARARI

İkilinin görüşmesinde, iki liderin, 25 Eylül 2017’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yapmaya hazırlandığı referanduma karşı olduklarını belirterek, atılacak bu adımın çok ciddi sorunları beraberinde getireceğini ifade ettiler.