Hatırlanacağı üzere ABD Başkanı Donald Trump Katar ile yaşanan diplomatik kriz hakkında açıklamalar yapmıştı. D.Trump’ın yaptığı açıklamalarda:

TERÖRİZMİN SONUNUN BAŞLANGICI

“Ortadoğu'ya ziyaretim esnasında, radikal ideolojinin daha fazla fonlanmaması gerektiğini söyledim. Liderler Katar'ı işaret etti, bakın!" yorumunda bulundu. Trump açıklamalarının devamında, Katar'a yapılan ambargoyu "Terörizmin sonunun başlangıcı" olarak bahsetmişti.
Trump’ın Ortadoğu gezisi sonrası, Ortadoğu’ya şekil verme çabası tekrar başladı. Obama hükümeti gibi ılımlı yaklaşımdan ziyade sert ve agresif bir tavır takınan Başkan Trump, dün geceden başlayarak Suriye rejimine yanlısı kuvvetleri vurdu.

ABD HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ

Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyon grubu El Tanf çevresinde ayrışma bölgesinde devam eden Suriye rejim taraftarları kuvvetlerine dönük hava saldırısında bulunduğunu açıkladı.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ ndan gelen yazılı beyanda, “Önceden uyarı yapılmasına rağmen rejim taraftarı kuvvetler ile anlaşmaya varılmış ayrışma bölgesine El Tan Garnizonunda yer alan koalisyon ve partneri olan kuvvetlere tehdit unsuru oluşturacak şekilde bir uçaksavar sistemleri, tank ve zırhlı teknik araçlarla beraber 60’ı aşkın asker ile girdiler.” bilgisi yer aldı.

SAVUNMA SİSTEMLERİ KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Koalisyonun bir uçaksavar ve iki top sistemini tahrip edip, tankı da hasar görecek şekilde vurduğu bildirilen beyanda hava saldırıları öncesinde söz konusu kuvvetlerin uyarıldığı bilgisine yer verildi.

Mayıs 18’de koalisyondan gelen ifadelerde ise şu konu üzerinde duruldu:
“Koalisyon Suriye rejimi ile veya rejim yanlısı kuvvetlerle savaşma hedefinde olmadığını fakat rejimi destekleyen kuvvetlerin ayrışma bölgesinden gitmemeleri durumunda da kendini savunmaya hazır olacaktır.”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) El Tanf bölgesinde yardımcı kuvvetlerle beraber El Tanf kampında birkaç yüz askerin yer aldığını belirtmişti.ABD askerlerinin o bölgede DEAŞ ile mücadele eden bir karşıt grubu eğittiği açıklanmıştı.

Bu durum uzun vadede Ortadoğu’da şiddetli çatışmaların yaşanacağına delalettir.