ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz Mart ayında alınan fakat yargıdan dönen vize yasağı, Yüksek Mahkeme' nin kısmi onayının ardından dün akşam yürürlüğe girerek uygulanmaya başlandı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Doğu Saati ile 20.00' de yürürlüğe giren ve 3 ay boyunca uygulamada sürecek olan yasağın havalimanlarında kaosa neden olmayacağını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade etti.

NİŞANLILAR YAKIN AKRABA SAYILACAK

Söz konusu yasağın başladığı vakitlerde Amerikan basınına açıklama yapan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yasağa konu olan Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen' den yapılacak yeni vize başvurularında aranacak "akrabalık bağı" kategorisine nişanlılığın da eklendiğini bildirdi.

Bununla beraber büyükanne ve büyükbaba, hala, amca, teyze, yeğen, kuzen, enişte ve elti gibi ikinci derecede bulunan aile bireylerinin bu kapsamın dışında kaldığı ve "akrabalık bağı" olarak değerlendirilmeyeceği not edildi.

YÜKSEK MAHKEME, KARARNAMENİN BAZI BÖLÜMLERİNİN UYGULANABİLMESİNE HÜKMETTİ

Yüksek Mahkeme, geçen pazartesi günü, Trump tarafından imzalanan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamenin bazı bölümlerinin uygulanabilmesine hükmetmişti.