Amerika Birleşik Devletleri - Küba Ticaret ve Ekonomik Konseyinden John Kavulich’i temel alarak hazırlanan Daily Caller web sitesinin yaptığı haberde, "Başkan Donald Trump, önceki dönem başkanlık yapan Obama'nın Küba'ya dönük siyasetinin artık benimsenmeyeceğini” iddia etti.

İddia kısa sürede geniş çapta ses getirdi. Beyaz Saray muhabirleri de iddiada kendilerine yer bulurken Trump’un yeni Küba siyasetinin kuvvetle muhtemel haziran ayında beyan etmesi tahmin edildi.

KUVVETLE MUHTEMEL 5 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

The Times gazetesi, isimsiz kaynaklara dayanarak Trump’ın izleyeceği bu siyaset değişikliği adına Küba'daki "insan hakları ihlallerini" sebep göstereceğini öne sürdü ve yeni kararın Küba ordusuyla ilişkili Amerikan şirketlerini de hedef alacağını söyledi. Gazete, Küba meselelerinde deneyimli avukat Robert L. Muse’nin Küba ordusu Küba ekonomisiyle bağlantılı olduğu için bu kararın önemli etkiler yaratabileceği öngörüsünü aktardı.

The New York Times’ın haberine göre ise Küba yönetiminin çok kritik bir çaresinin olduğunu ve bunun büyük ihtimalle 5 haziranda beyan edileceğini yazdı.

Küba'ya seyahat eden Amerikalar üzerindeki kısıtlamaların yeniden getirilmesi de olası bulunuyor.