ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in firmalarının, Rusya incelemesini sürdüren hususi savcı Robert Mueller tarafından incelenmesi söz konusu olabileceği dile getiriliyor.

Amerikan Washington Post gazetesinin, ABD'li makamlardan aldığını belirttiği bilgilere göre Mueller'in, Kushner'in firmalarını ve finansal bağlarını Rusya'nın Amerikan başkanlık seçimlerine karıştığı şüphesiyle yürütülen inceleme çerçevesinde araştırmaya tâbi tutulduğu aktarıldı.

Öte yanda Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarının, Kushner'in ekonomik işlemleriyle alakalı incelemelerde bulunduğu ve Trump'ın araştırma biriminden birtakım adların mali ayaklarının da incelemeyle ilişkilendirilebileceği ihtimali bildirildi.

KOGREYE KENDİSİNİ MÜDAFAA EDEBİLİR

Meseleye ilişkin beyanatta bulunan Kushner'in avukatı Jamie Gorelick ise, savunduğu Kushner’in ABD Kongresindeki alakalı birimler karşısında Rusya incelemesi çerçevesinde yapılan görüşmelere çağrılabileceğini ve Kongre azalarının suallerine cevap vermek zorunda kalabileceğini dile getirdi.

Kushner incelemesiyle alakalı nihai vaziyeti Twitter’daki sayfasından değerlendiren Trump ise "Neden Hillary Clinton ailesi ve Demokratların Rusya ile aralarındaki bağ sorgulanmıyor da benim sahip olmadığım irtibatlarım araştırılıyor? Sahtekâr Hillary telefonları çekiçle kırdı, e-postaları 'sildi', temize çıkmasının birkaç gün evvelinde eşini Adalet Bakanı ile bir araya getirtti. Engellemeye ilişkin mi görüştüler, kim bilir?!" ifadelerini kullandı.