Washingon D.C. ve Maryland eyaletlerinin başsavcıları, ABD Başkanı Donald Trump'ın başkan olmasından sonra kanunda yer alan yolsuzluk karşıtı yasaları çiğnediği gerekçesiyle dava açtı. Trump'a karşı yöneltilen suçlamalarda ilk somut adım olan davanın merkezinde Trump'ın otelleri bulunuyor.

Washington D.C. eyaleti başsavıcı Karl A. Racine ve Maryland eyaleti başsavcısı Brian E. Frosh, bireysel ve toplum çıkarlarını birbirinden ayıramadığı, yabancı ülkelerden para aldığı ve yasalardaki yolsuzluk karşıtı hükümleri çiğnediği gerekçesiyle Trump'a dava açtı.

ABD tarihinde bir başkana karşı açılan dava türünün ilk örneği olarak kayıtlara geçti. Trump başkan olmasının ardından şirketinin sahibi olarak devam etmesi konusuna odaklanıyor, örnek olarak Beyaz Saray civarında yer alan Trump International Hotel veriliyor.

Başsavcılar, bölgeye yakın başka konaklama alanlarına göre söz konusu otelin yabancılar da dahil olmak üzere müşteri yoğunluğunun fazla olduğu ve Trump'ın şirketine, kontratın seçilen bir yetkiliye yasakladığı üzere otel binasını kiralamaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Diğer taraftan, Trump'ın yabancı hükümetlerin ABD Başkanı'nın iş dünyasındaki çıkarına uygun hareket edecek teşvikler vereceği bir durum oluşturduğu söyleniyor.