Trump ve Biden, Son Kez Karşı Karşıya Geliyor

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat rakibi Joe Biden, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesinde canlı yayınlanacak tartışma programında ikinci ve son kez karşı karşıya gelecek.

Trump ve Biden, Son Kez Karşı Karşıya Geliyor

Trump ve  Joe Biden, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesinde canlı yayınlanacak tartışma programında ikinci ve son kez karşı karşıya gelecek. Genel tartışmanın, kamuoyu yoklamalarında eski başkan yardımcısı Biden'ın gerisinde görünen Trump'ın son şansı olabileceği gösterildi.

ABD'de başkan adayları 1976'dan beri seçimlerden önce televizyonlardan canlı yayınlanan tartışma programlarında karşı karşıya gelerek kozlarını paylaşıyor.Geçen hafta yapılması planlanan ikinci tartışma Kovid-19 teşhisi konulan Trump'ın sanal formatı reddetmesi nedeniyle yapılamamıştı. Nashville'deki Belmont Üniversitesi'nde Türkiye saatiyle 04.00'te başlayacak. Tartışmanın moderatörlüğünü NBC'den Kristin Welker yapacak.

TRUMP MODERATÖRÜ SEVMEDİ

Trump, Cumartesi günü Welker için sahte habercilerin çoğu gibi her zaman korkunç ve adaletsiz biri olmuştur dedi. Trump'ın kampanya danışmanı Jason Miller ise Welker'ın mükemmel bir iş çıkaracağını aktardı.29 Eylül'de yapılan ve karşılıklı söz kesme, hakaret ve suçlamalarla geçen ilk tartışmanın moderatörü Chris Wallace, birçok kişi tarafından başarısız bulunmakla suçlanıyor.

Tartışmada Trump'ın sık sık araya girmesini engelleyemeyen ve kontrolü kaybeden Wallace, bazı yorumcular tarafından kazananı çok belli olmayan tartışmanın tartışmasız kaybedeni diye nitelenmişti. Bu tartışmada benzer bir durum yaşanmasını önlemek için bir aday konuşulurken diğer adayın mikrofonu direk kesilecek ve diğer konuşmacıya söz hakkı verilecek.

BAŞLIKLAR BELLİ

Trump ve Biden reklam arasının verilmeyeceği tartışmada altı başlıkta moderatörün sorularını cevaplıyacak. Bu başlıklar, kovid 19'la mücadele' 'Amerikalı aileler', 'ABD'de ırk', 'iklim değişikliği', 'ulusal güvenlik' ve 'liderlik' olarak belirlendi.

ADAYLARIN HAZIRLANMA SÜRECİ

Cleveland'da yapılan ilk münazarada Trump'a ‘Palyaço’, ‘Putin'in finosu’ ve ‘Çeneni kapat’diyen 77 yaşındaki Joe Biden, programa hazırlanmak için bu hafta seçim toplantısı yapmadı. 74 yaşındaki Trump ise programını değiştirmedi ve Arizona, Pennsylvania ve Kuzey Carolina'da mitingler düzenlendi.

ADAYLARIN FİKİRLERİ DEĞİŞMEDİ

Kamuoyu araştırma kuruluş Ipsos ve anket sitesi FiveThirtyEight'in ilk münazaradan önce ve sonra yaptığı anketler Trump'ın halk desteğinin hafif şekilde düştüğünü, Biden'ınkinin ise yine hafif şekilde yükseldiğini gösteriyor. Tartışmadan sonraki günlerde Biden'ın Trump'la arasındaki farkı üç puan daha açtığı belirtiliyor. Bu programda adayların kararsız seçmenleri hedef alacağı belirtiliyor. Yakın zaman önce yapılan bir Reuters/Ipsos anketi, kararsız seçmenlerin oranının yüzde 8 civarında olduğuna işaret ediyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR