'Trump, Suriye'nin Doğusuna 200 Asker Bırakacak!'

New York Times, ABD Başkanı Trump'ın, Suriye'nin doğusunda, petrol bölgelerinin Esed rejimi ve Rusya'nın eline geçmemesi için 200 civarında asker bırakmayı düşündüğünü açıkladı.

'Trump, Suriye'nin Doğusuna 200 Asker Bırakacak!'

 

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon'un Suriye'nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı içeren planını onaylayacak.

Haberde bahsi geçen planın iki sebebi olduğunu ve bunların DEAŞ'la mücadele ve Suriye'nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esed rejimi ile Rusya'nın eline geçmemesi olduğu aktardı.

Kısa süre önce Suriye'nin kuzeyindeki bin civarındaki Amerikan askerinin tümünün çekileceğini belirten Donald Trump, bahsi geçen asker bırakma kararını kabul ederse ikinci kez "Suriye'den asker çekme" konusunda geri atmış olacak.Geçen aralık ayında Suriye'deki 2 bin civarındaki Amerikan askerinin hemen geri çekilmesi kararını vurgulayan Trump, kısa süre sonra bu kararını askıya almış ve zaman içinde kademeli olarak bu sayının azaltılması talimatını duyurmuştu.

Trump, önceki hafta  Suriye'nin kuzeyindeki bin civarında Amerikan askerinin geri çekileceğini açıklamış, Savunma Bakanı Mark Esper de bu askerlerin Irak'ın batısına nakledileceklerini aktarmıştı. ABD'nin, Suriye'nin El Tanf bölgesinde halen 125 kadar askeri bulunuyor. Pentagon'dan bu askerlerin geri çekilmeyeceği bildirilmişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR