22 Temmuz 2019
  • Istanbul 28°
  • Ankara 27.78°
  • Izmir 32.22°
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
BIST101.089
Dolar5,6882
Euro6,3834
Altın260,94

Trump Pentagon'a O Yetkiyi de Verdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Savunma Bakanlığının (Pentagon) Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) kapsamında el Şebab örgütüne karşı hava saldırısı düzenlenmesi yetkisi” verdiği açıklandı.

Trump Pentagon'a O Yetkiyi de Verdi

Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis yazılı açıklamasında söz konusu yetkinin ABD'nin bölgesel ortaklarını destekleme stratejisi kapsamında Somali güvenlik güçlerini el Şebab'a karşı destekleme yaklaşımı ile örtüştüğünü ifade etti.

Davis şunları kaydetti:

"Somali ve AMISOM kuvvetleri el Şebab'tan toprak alarak önemli bir başarı elde etmiş durumda ve ABD'nin ek yardımı ise el Şebab üzerine baskı kurmakla birlikte operasyon yaparken müttefiklerimizin güvenliğini de temin etmiş olacaktır."

ABD'nin Somali hükümetinin yanında olduğunu belirten Davis ABD'nin söz konusu ek desteği Şebab'ın kullanmak üzere güvenli bölgeler oluşturmasını engelleyeceğini kaydetti.

Geçen hafta Pentagon'da gazetecilere değerlendirmelerde bulunan ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Orgeneral Thomas Waldhauser, el Şebab'la mücadele etmek ve Somali de söz konusu olan kıtlık gibi insani krizlerin yaşandığı bölgelere ulaşımı sağlamak adına Beyaz Saray'dan Somali'deki angajman kurallarının gevşetilmesini talep ettiklerini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, yaptığı konuşmalar ve uygulamalrla beraber her gün haberlerde kendisine yer buluyor. Buna örneklerden bir tanesi de;

Beyaz Saray'da 20 Ocak'ta göreve başlamasından sonra üst düzey görüşmeler dahil birçok etkinlikte Trump ile yan yana olan Ivanka, babasına danışmanlık görevini resmileştireceğini söyledi.

Donald Trump'a gayriresmi danışmanlık yaptığı ve bunun sorunlu olduğu yönündeki eleştiriler üzerine yazılı bir açıklama yapan Ivanka Trump, "Gönüllü ve tüm etik kurallara uygun şekilde Başkan'a danışmanlık yapmamla alakalı bazı kişilerin endişeleri olduğunu duydum. Bundan sonra diğer tüm federal çalışanları bağlayan kurallara uygun şekilde bir Beyaz Saray çalışanı olarak ücret almadan hizmet edeceğim." ifadelerini kullandı.

RESMİ DANIŞMANLAR LİSTESİNE GİRMEYİ BEKLİYOR

Halihazırda Beyaz Saray'da bir çalışma ofisi bulunan Ivanka Trump'ın bu açıklamayla görevini resmileştirmesi ve Beyaz Saray'daki resmi danışmanlar listesine girmesi bekleniyor.

Ivanka'nın avukatı Jamie Gorelick de yaptığı açıklamada, bu adımın, Trump'ın kızının tüm işlerinde federal etik kurallarına uygun şekilde hareket etme isteğinin bir sonucu olduğuna vurgu yaptı.

BAŞKANA DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Konuyla alakalı Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da "bu kararın memnuniyetle karşılandığı" ve "Ivanka Trump'ın Başkan'a desteğinin devam edeceği" kaydedildi.

Ivanka Trump, halen Başkan Trump'ın danışmanlığı görevini de yürüten Jared Kushner ile 2009 yılından bu yana evliliğini sürdürüyor.

 

Kaynak: Sabah

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri