İsrail jetlerinin Suriye'nin başkenti Şam çevresindeki İran askeri üssüne saldırı gerçekleştirdiği anlarda ABD, dış politikada kritik bir yol ayrımına girdi. Dünya medyasında yer alan bilgilere göre, iç siyasette dara düşen Başkan Donald Trump dışarıda "çok tehlikeli" adımlar atma hazırlığında.

Reuters'a açıklama yapan üst düzey Amerikalı kaynaklara göre Trump, çarşamba günü gerçekleştireceği konuşmada Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edebilir.

Trump'ın ikinci düşünülen adımı da en az bunun kadar tehlikeli. Bloomberg'in haberine göre Trump'ın damadı Jared Kushner, uyarılara karşın ABD Dışişleri Bakanlığı'nı da bypass ederek Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile bir süredir müzakereler sürdürüyor. Bin Salman da muhtemel rakibi olan diğer prensleri geçen ay hapsettirmişti.

SUUDİLER KATAR'A SALDIRI DÜZENLEYEBİLİR

Buna göre iki genç lider, gelecekte oluşturulacak Filistin devletinin finansmanı için Suudi Arabistan'ın on milyarlarca dolar bağış yapması konusunda anlaştı. Ama aynı zamanda Kushner'in, Suudi Arabistan'ın Katar'a askeri harekat gerçekleştirmesine yeşil ışık yakmış olabileceği de ifade ediliyor. Bloomberg, "Böyle bir hamlenin öngörülemez ve çok tehlikeli sonuçları olabilir. Rusya ve Türkiye ile gerilim yaşarız, İran buna silahla karşılık verebilir veya Lübnan'da İran destekli Hizbullah'tan İsrail'e yönelik füze saldırıları yapılabilir" şeklinde yazdı.

Bloomberg'de yayınlanan habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bu planların önüne geçmeye çalışıyor. Trump'ın sene bitimine kadar Tillerson'ı görevden alacağına ilişkin medyaya sızan bilgilerin kaynağının da Kushner ekibi olduğu ifade ediliyor.