ABD Başkanı Trump'ın her an istifa edebileceğine ilişkin iddialar artıyor. ABD'li siyasi analistlerden Keith Olbermann, istifanın her an gelebileceğini belirtti.

Newsweek'in verdiği bilgiye göre, eski bir MSNBC sunucusu olan Olbermann "Kısa bir zaman içerisinde, Trump'ın başkanlığının sona ereceğini öngörüyorum" ifadelerini kullandı.

ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Geçtiğimiz günlerde, ünlü Amerikalı yazar Tony Schwartz, Trump'ın başkanlığının fiilen bittiğini kaydederek "Trump, sene sonuna dek görevde kalırsa şaşarım. Sonbaharda ya da daha öncesinde istifa edebilir." ifadelerini kullanmıştı.

ABD'nin 45. başkanı seçilen Trump, 20 Ocak 2017'de yemin ederek görevi mevcut başkan Barack Obama'dan devralmıştı.

Trump başkan seçilmesinin ardından, Rusya’nın başkanlık seçimlere müdahalesi iddiaları gündeme gelmişti. FBI, Rusya'nın Trump lehine başkanlık seçimlerine müdahil olması iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

FOREİGN POLİCY: TRUMP'A ASKERİ DARBE GELEBİLİR

Amerikan Foreign Policy dergisinde bir yazı kaleme alan Georgetown Üniversitesi hukuk profesörü Rosa Brooks, Trump'ın başkanlıktan nasıl uzaklaştırılabileceğine dair ihtimalleri yazmıştı. Brooks, ihtimaller arasında askeri darbenin olabileceğini de belirterek şu ifadelere yer vermişti:

"Trump'tan kurtulmanın aslında dört yolu mevcut. Elbette ilk olarak herkes 2020 seçimlerini bekleyebilir. Amerikan seçmenlerinin muhtemelen aklı başına gelecek ve onu görevden atmayı isteyecekler. Fakat böyle bir feci felaketten sonra dört sene beklemek uzun bir zaman gibi gözüküyor. Bu bize ikinci seçeneği sunuyor: "Görevden alınma" Amerikan Anayasası'nda Temsilciler Meclisi'nin basit çoğunluğu Trump'ı vatan hainliği, rüşvet ve diğer yüksek suçlar ile ağır ihlallerden dolayı yüce divanda suçlayabilir. Eğer Trump Senato'da içte iki oyla mahkum olursa Trump görevden alınabilir. Zaten Amerikalıların üçte birinden fazlası Trump'ın hapse atıldığını görmek için sabırsızlanıyor"