1996'dan bu güne Ramazan'ın son günü Beyaz Saray'da verilen geleneksel iftar yemeği 21 sene sonra ilk kez bu sene gerçekleştirmedi.

İFTAR BU YIL YAPILMADI

The Independent'ta yer verilen habere göre Trump yönetimi, Clinton, Bush ve Obama'nın başkanlıklarında ABD'li Müslümanların katılımıyla yapılan iftar yemeğini bu sene gerçekleştirmedi.

Daha evvel Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bu sene Dışişleri Bakanlığı'nda iftar organizasyonu yapılmayacağını açıkladı.

İLK İFTAR 1805 YILINDA YAPILDI

Beyaz Saray'daki ilk iftar yemeği 1805 senesinde dönemin ABD Başkanı Thomas Jefferson tarafından Tunus elçisi şerefine verilmişti.

1996 YILINDA GELENEK HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜ

1996 senesinde dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi First Lady Hillary Clinton, Beyaz Saray'da iftar yemeği vermiş, dahas sonra bu etkinlik senelik bir geleneğe dönüşmüştü.

Ancak Trump'ın müslümanlara karşı genel tutumu nedeni ile bu sene bu gelenek bozuldu. Daha öncede müslümanları ABD'ye almamakla tehdit eden Trump yine tepki çekecek bir duruma imza attı. Yaklaşık 21 senedir kesintisiz yerine getirilen daha öncesinde de yapılan Beyaz Saray'da iftar yemeği geleneği bu sene bozuldu. Trump'ın bu tavrı tepki çekti