Filipinler'in  güneyindeki Sulu eyaletinde Ebu Seyyaf militanları Jolo Ulusal Lisesi  öğretmeni İbrahim Potong'u kaçırdı.

Cuma akşamı motosikletiyle evine giderken örgüt üyeleri tarafından kaçırılan Filipinli öğretmenin bulunması için operasyonlar sürüyor. 

Örgütün elinde 12 Vietnamlı, 7 Endonezyalı, 6 Filipinli, 5  Malezyalı ve bir Hollandalı olmak üzere 31 rehine olduğu biliniyor.

Ebu Seyyaf'ın son olayı geçen hafta  70 yaşındaki Alman Juergen Gustav Kantner'i, serbest  kalması için talep ettiği 600 bin dolar fidyenin ödenmemesi üzerine öldürmesi olmuştu. Jurgen Gustav Kantner terör örgütü Ebu Sayyaf tarafından başı kesilerek infaz edilmişti.

Dehşete düşüren anlar örgüt tarafından an be an kaydedilerek yayınlanmış,  70 yaşındaki adam ucu tırpan gibi kavisli keskin bir bıçakla örgüt üyelerinin “Allahu Ekber” nidalarıyla öldürülmüştü.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet  gösteren Ebu Seyyaf terör örgütü, şiddet ve rehin alma eylemleriyle tanınıyor. Ebu Seyyaf örgütü  Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak istiyor ve bunun içinde şiddeti kullanıyor.

 

Kaynak: Milliyet.com.tr