Kolombiya’da faaliyette bulunan terör örgütü FARC'ın silah bırakma ve topluma geri dönme sürecinde koruma ve lojistik bölgelerinde görev alacak 305 üye, silah bırakma sertifikası aldı.

TERÖR ÖRGÜTÜNE SİLAH BIRAKMA SERTİFİKASI VERİLDİ

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) toplanma alanlarında koruma ve lojistik sahalarında görev alacak 305 örgüt mensubuna silah bırakma sertifikası çıkarıldı.

FARC üyelerinin eğitim göreceği Facatativa şehrindeki askeri üste düzenlenen sertifika törenine, Yüksek Barış Komisyonu Üyesi Sergio Jaramillo, Birleşmiş Milletler Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizması (MM&V) Komutanı General Javier Perez Aquino ile terör örgütünün hükümet ile yaptığı barış görüşmelerindeki Baş Müzakerecisi Ivan Marquez dahil oldu.

SİLAH BIRAKAN TERÖRİSTLER EĞİTİLECEK

Kolombiya İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz gün yaptığı beyanda 315 üyenin barış anlaşmasından sonra kurulan 26 bölgede vazife yapması adına yaklaşık 2 ay sürecek bir eğitime tabi tutulacağı vurgulanmıştı.

Yapılan beyanat doğrultusunda, bu ay başlaması düşünülen eğitim adına şimdiye kadar FARC terör örgütü üyeleri arasından 305 adayın belirlendiği ve geriye kalan 10 adayın da gelecek günlerde programa dahil olacağı bildirilmişti.
Yerel medya haberlerine göre, fiziki ve psikolojik ehliyet taşıyan azalara, Ulusal Koruma Birliği (UNP) tarafından insan hakları ve yakın koruma eğitimi verilecek.