19 Temmuz 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 24°
  • °
İmsak 03:49
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:40
Yatsı 22:24
BIST101.849
Dolar5,6561
Euro6,3505
Altın259,28

Terör Örgütü DEAŞ'ın Sözde Medya Şehitleri!

Terör örgütü DEAŞ'ın sosyal medya hesaplarındaki propagandaları önlenemiyor.

Terör Örgütü DEAŞ'ın Sözde Medya Şehitleri!

Terör örgütü DEAŞ dijital teknoloji ve sosyal medyada faal bir şekilde terör propagandası yapıyor.

Londra'da Cumartesi gecesi yapılan terör saldırısını DEAŞ’ın, Telegram adlı kriptolu mesaj servisini kullanma aracılığı yoluyla üstlenmesi, dikkatleri DEAŞ’ın sosyal medya kanallarındaki faaliyetlerine çevirdi.

VİDEO HAZIRLARKEN ÖLÜRSEN “MEDYA ŞEHİDİ”SİN!

DEAŞ, medya vasıtasıyla sürdürdüğü terör faaliyetlerini toprak üzerindeki savaştan ayrı görmüyor. Video hazırlarken veya dijital muhteva üretirken ölmüş olanları “medya şehidi” sıfatıyla nitelendiriyor.

Birçok terör örgütü gibi DEAŞ da sosyal medyada ve internetin diğer araçlarında propaganda faaliyeti yürütüyor ve örgütlerine terörist devşirmek maksadıyla bu yollardan yararlanıyor.

Twitter'ın DEAŞ’a ait sayfaları engellemesiyle terör örgütü, yaptığı duyuruları 2015 senesi Eylül ayında kriptolu mesajlaşma aracı Telegram vasıtasıyla yaymaya yöneldi.

DEAŞ’ın bu kanalı kullanması, Telegram'ın sayı sınırlaması olmadan, istenen miktarda kullanıcı için yayında bulunulmasına yol açan 'kanal' adlı uygulamayı yürürlüğe koyduğu sürece karşılık gelmekte. İnternet üzerinden iletişim kuran teröristler, kısa zamanda bu yolları kendi faydalarını sağlamak üzere kullanma yoluna gitmişlerdi. DEAŞ’ın telegramdaki faaliyetlerine yönelik bir kısıtlama firma tarafından yapılmış değil.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri