Terör örgütü DEAŞ dijital teknoloji ve sosyal medyada faal bir şekilde terör propagandası yapıyor.

Londra'da Cumartesi gecesi yapılan terör saldırısını DEAŞ’ın, Telegram adlı kriptolu mesaj servisini kullanma aracılığı yoluyla üstlenmesi, dikkatleri DEAŞ’ın sosyal medya kanallarındaki faaliyetlerine çevirdi.

VİDEO HAZIRLARKEN ÖLÜRSEN “MEDYA ŞEHİDİ”SİN!

DEAŞ, medya vasıtasıyla sürdürdüğü terör faaliyetlerini toprak üzerindeki savaştan ayrı görmüyor. Video hazırlarken veya dijital muhteva üretirken ölmüş olanları “medya şehidi” sıfatıyla nitelendiriyor.

Birçok terör örgütü gibi DEAŞ da sosyal medyada ve internetin diğer araçlarında propaganda faaliyeti yürütüyor ve örgütlerine terörist devşirmek maksadıyla bu yollardan yararlanıyor.

Twitter'ın DEAŞ’a ait sayfaları engellemesiyle terör örgütü, yaptığı duyuruları 2015 senesi Eylül ayında kriptolu mesajlaşma aracı Telegram vasıtasıyla yaymaya yöneldi.

DEAŞ’ın bu kanalı kullanması, Telegram'ın sayı sınırlaması olmadan, istenen miktarda kullanıcı için yayında bulunulmasına yol açan 'kanal' adlı uygulamayı yürürlüğe koyduğu sürece karşılık gelmekte. İnternet üzerinden iletişim kuran teröristler, kısa zamanda bu yolları kendi faydalarını sağlamak üzere kullanma yoluna gitmişlerdi. DEAŞ’ın telegramdaki faaliyetlerine yönelik bir kısıtlama firma tarafından yapılmış değil.