Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuktan 2'sinin kurtarıldığı bilgisi yetkililer tarafında paylaşıldı.

Kyodo'da yer alan habere göre, 2 çocuk Tham Luang Nang Non Mağarası'ndan yerel saatle 17.30 ve 18.00'de kurtarıldı. Her iki çocuğa da kayboldukları mağaradan çıkışlarında 2 profesyonel dalgıç eşlik etti.

Tayland'da çocuklar ile antrenörlerini mağaradan kurtarılması için operasyon düğmesine yerel saatle 10.00'da basılmıştı.

Çiang Rai Valisi Narongsak Osatanakorn, operasyonda 13 yabancı ve 5 Taylandlı dalgıcın olduğunu, her bir çocuğa bulundukları yerden adım adım kurtarıldıklarında 2 dalgıcın eşlik edeceğini duyurmuştu.

Yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran günü Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla dolup çıkışın kapanmasının sonrasında içeride mahsur kalmıştı.

Kayıp grup 9 gün süren arama çalışmalarının neticesinde bulunmuş fakat mağaranın bu bölümünün yağmur suyuyla dolması sebebiyle mağaradan dışarı çıkarılamamıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.