Dünya yörüngesinde inşa edilecek olan ilk bağımsız devlet Asgardia için alınan başvurular yarım milyon kişiyi aştı.

Uzayda 'Asgardia' isimli bir devlet inşa edilmesini amaçlayan tasarı geçen sene Fransa'nın başkenti Paris'te tertiplenen bir faaliyette göstericilere sunulmuştu. 

Tarihteki ilk uzay devleti Asgardia’nın kurulmasının sonrasında Birleşmiş Milletler’e tabi olarak kendisine özgü kanunlar ile idaresi yapılan bir devlet olması tasarlanmakta.

NÜFUS 100 BİN OLACAK, BAŞVURULAR 500 BİN

100 bin kişinin yaşaması düşünülen devlette barınmak için yapılan başvurular 500 bini aştı.

Kimlerin gidebileceğinin kurayla belirleneceği bilgisi paylaşılırken, gitme hakkı kazanan insanların kendi ülkelerindeki vatandaşlıktan feragat etmeleri gerekiyor.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKMAYA RAZILAR!

Proje birimlerinin beyanatında geçtiği üzere, uluslararası akitler çerçevesinde başvuran kişi miktarı 100.000’den fazla olursa, Birleşmiş Milletler’e devlet statüsü edinmek adına başvuruda bulunması için bir mani olmayacak.

Ülkenin ismi, İskandinav mitolojisinde yer alan Odin isimli tanrının yaşadığı ülkenin adı olan Asgard’dan ilhamla belirlenmiş. Ne zaman kurulacağı ise tam bir muamma.

Asgardia bir Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapısını taşıyacak olsa da ISS’in yapısından çok daha farklı olması planlanmakta.