Afganistan' da bulunan Taliban terör örgütü örgütünce, Amerika Birleşik Devletleri' nin Başkanı olan Donald Trump' a dönük, ABD birliklerinin Afganistan' dan çekilmesi çağrısını kapsayan "açık mektup" paylaşıldı.

Terör grubu olan Taliban' ın Sözcüsü Zabihullah Mucahid tarafından basın ile paylaşılan bin 600 kelimelik İngilizce "açık mektup" ta, ABD Başkanı Donald Trump' ın Amerika Birleşik Devletleri' nin Afganistan planlamısını tekrar gözden geçirerek "seleflerinin yaptığı hataları anladığı" savunuldu.

Ülkede 16 senedir süren savaşın ardından Amerika Birleşik Devletleri' ne ait olan birliklerinin Afganistan' dan çekilmesi hususunda yapılan çağrıda, Donal Trump' ın, memleketinin Afganistan siyasetinin denetimini ordunun eline vermemesi ve ülkeye ek asker sevkiyatı yerine mevcut ABD birliklerini geri çekeceğini duyurması gerektiği yorumunda bulunularak tehdit edildi.

"MİRAS KALAN BİR SAVAŞI SONA ERDİRECEK" AÇIKLAMASI

Açık Mektupta, ABD' nin Afganistan' dan çekilmesinin, "Amerika Birleşik Devletleri' ne ait olan  birliklerin tehlikeden kurtaracağı ve miras kalan bir savaşı sona erdireceği" de ortaya atılan iddialar arsındaki yerini aldı. ABD' nin Afganistan' da yaklaşık  olarak 8 bin 400 askeri bulunuyor.