20 Haziran' da Duşanbe’ de Tacikistan ve Özbekistan hükümetleri heyetleri arasında müzakere yapıldı. Toplantıya katılan heyetteki işadamları ekonomik ilişkilerin başarılı bir şekilde devam edebilmesi adına, 2000 senesinde uygulamaya konulan iki ülke arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasını ya da sadeleştirilmesini teklif etmek suretiyle iyi niyet adımı attılar. Buna ek olarak, aynı zamanda Taşkent -Duşanbe uçak biletlerinde indirime gidilmesi de teklife sunuldu. Görüşmede taraflar iki memleket arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmeyi ve karşılıklı yatırımları artırmanın yollarını tartıştı.

Toplantıda son yıllarda iki ülke arasındaki ticaret cirosunın giderek yükseldiği belirtildi. Bu senenin ilk beş ayında bu rakam 70 milyon dolar oldu. 2016 senesinde bu rakam 2015 senesine göre yaklaşık 6 kat daha yükselerek 69 milyon dolar olmuştu.

Konum açısından komşu olan iki devlet böyle yaparken Asya Kıtası' nda birbirine komşu olan Pakistan ve Hindistan ise aralarındaki gerilimi tırmandıracak adımlar atmakta.

NE YAŞANMIŞTI

Pakistan' ın Afganistan hududunu dikenli teller ile örmeye başladığını bildirdi.
Pakistan Ordu Sözcülüğü’ nden yapılan açıklamada, Afgan hududundaki militan saldırılarının önüne kesmek adına "yüksek tehlikeli alanlara" dikenli tel örülmeye başlandığı belirtildi.