Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Adil Bin Ahmed el-Cubeyr, Katar'ın Arap devletleriyle arasındaki bağların normalleşmesinin ancak Filistin’de Hamas ve Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketlerine sunulan yardımların son bulması halinde mümkün olabileceğini dile getirdi.

El-Cubeyr, Katar ile aralarında çıkan ve daha sonrasında birçok Arap ülkesinin Suudi Arabistan’ı takiben yürüttüğü siyaset sonucunda büyüyen gerilime dair Fransız gazetecilerin yönelttiği soruları Paris’te cevapladı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, mevcut durumun düzelmesinin Katar’a bağlı olduğunu ve bu ülkenin ne yapması gerektiğinin bilincinde olduğunu dile getirdi.

Suudi Dışişleri Bakanı, Katar’ın birkaç sene önce vermiş olduğu aşırılıkçı gruplara sunduğu yardımları bırakma sözünü tutmalarını beklediklerini ifade etti.

“KATAR’IN ZARAR GÖRMESİNİ İSTEMEYİZ, AMA…”

“Hiç kimsenin niyeti Katar’ın zarar görmesi değil” cümlesiyle politikalarını savunan Dışişleri Bakanı ayrıca: “Katar’ın istikameti ne yöne doğru olacak, bu sorunun belirsizliği nedeniyle çok büyük sıkıntılar içerisindeyiz. Bu yaptığımız, artık bir karar vermeleri gerektiğinin altını çizmek maksadıyladır ve bu açıdan isabetlidir. Katar, Hamas’a verdiği destekle Filistin’i dara sokuyor, keza Mısır’da da öyle.” şeklindeki düşüncelerini belirtti.

Askeri bir yaptırım olup olmayacağının sorulması üzerine Bakan, “umarım böyle bir şey yaşanmaz.” yanıtını verdi.