Suudi askeri garnizonu hedefleyen ve Husiler tarafından atılan füze ile topçu mermileri birçok askerin ölmesine ve yaralanmasına neden oldu.

İran’dan destek gören Şii milis gücü Husiler, Jabal Nahoufah’ta bulunan Suudi liderliğindeki askeri garnizonuna karşı havadan saldırılara başladı. Suudi koalisyon güçlerinin savunma merkezleri füze ve ağır silahlar tarafından bombalandı.

BİRÇOK ÖLÜ VAR

Husilerin saldırıları sonucunda, Suudi liderliğindeki koalisyonun Najran Bölgesi'nde yer alan onlarca asker hayatını kaybetti ve yaralandı. Houthi güçlerinin yayınladığı video, meydansa gelen saldırının şiddetini ortaya seriyor.

YEMEN'DE İÇ SAVAŞIN ADI: HUSİLER

Uzun zamandır siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile Salih yanlıları, Ekim 2014'ten bu yana başkent Sana ve çevrelerinde denetimini elinde tutmakta. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

Öte yandan Yemen ordusuna bağlı "26 Eylül" internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Suudi Arabistan sınırı yakınındaki Sada kentinde ulusal ordu ve Halk Direniş Güçlerinin karargahına girmeye çalışan Husilerin püskürtüldüğü ve 20 militanın öldürüldüğü açıklandı.

Açıklamada ayrıca, bölgedeki Husiler ve onlara destek olan devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin büyük kayıp verdiği ifade edildi.