Yemen'in Başkenti Sana'da Suudi uçakları Husilere ait olduğu açıklanan bazı hedefelere saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda siviller öldü.

SİVİLLERE HAVA SALDIRISI

Yerel haber sitelerinden alınan haberlere göre, koalisyon güçlerine ait uçaklar Sana'nın Fec Atan çevresine 4 noktaya hava saldırısı düzenledi. Sivilerin yoğunlukta olduğu bölge gece vakitlerinde bombalandı.

Saldırının bilançosuna dair herhangi bir veri paylaşılmadı fakat arama kurtarma ekilerinin bölgeye gönderilmesiyle acı tablo ortaya çıkartıldı. Enkaz altında çoğu çocuk yüzlerce sivilin cesedi çıkartıldı. Çıkartılan cesetler ve yaralı bedenler battaniyeyelere sarılarak taşındı.

YEMEN'DE İÇ SAVAŞIN ADI: HUSİLER

Uzun zamandır siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile Salih yanlıları, Ekim 2014'ten bu yana başkent Sana ve çevrelerinde denetimini elinde tutmakta. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

Öte yandan Yemen ordusuna bağlı "26 Eylül" internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Suudi Arabistan sınırı yakınındaki Sada kentinde ulusal ordu ve Halk Direniş Güçlerinin karargahına girmeye çalışan Husilerin püskürtüldüğü ve 20 militanın öldürüldüğü açıklandı.

Açıklamada ayrıca, bölgedeki Husiler ve onlara destek olan devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin büyük kayıp verdiği ifade edildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Husiler ve Salih yanlıları ile Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun destek verdiği hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, ülkenin farklı kentlerinde sürüyor.