Suudi Arabistan'dan "Küresel Petrol İhtiyacını Karşılamaya Hazırız" Mesajı

Suudi Arabistan, yaklaşık bir ay önce milli petrol şirketi Saudi Aramco'yu hedef alan saldırıların ardından küresel petrol ihtiyacını karşılamaya hazır olduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan'dan "Küresel Petrol İhtiyacını Karşılamaya Hazırız" Mesajı

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın aktardığı haberde, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu toplantısında, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerin masaya yatırıldığı kaydedildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan'ın 14 Eylül'de Saudi Aramco'yu hedef alan saldırıların sonrasında, küresel petrol ihtiyacını karşılamaya hazır olduğu bildirildi.

Aramco'ya ait Bekik ve Haris petrol tesislerine yönelik saldırının ardından, 72 saat içinde piyasalara petrol tedarik edilmesi için olağanüstü çaba sarf edildiği ifade edilen toplantıda, üretime dönüş hızının ülkenin güvenilir, güvenli ve bağımsız petrol ihracatçısı olarak konumunu güçlendirdiğine vurgu yapıldı.

SAUDİ ARAMCO PETROL TESİSLERİNE SALDIRI

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, 14 Eylül'de yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırı sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı. Yemen'deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini öne sürmüştü.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın tesislerine yapılan saldırı sebebiyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesinti olduğu aktarılmıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri