Suudi Arabistan, ülkede yer alan otel ve işletmelerin tümünde Katar menşeili El-Cezire televizyonuna ait kanalların kaldırılmasını istedi.

Başkanlıktan gelen yazılı beyanatta, Turistik Oteller ve Konaklama Yerleri Yönetmeliğince müesseselerdeki uydudan televizyon yayınını alan sistemlerde önceliğinin ülkenin resmi kanallarının olması gerektiğini, Suudi Arabistan' da ahlak ve din karşıtı kanalların ise yer alamayacağını bildirdi.

KATAR MERKEZLİ EL-CEZİRE'YE AİT KANALLAR SİLİNECEK

İlgili yönetmelik maddeleri gereğince Başkanlık, müesseselerdeki uydu sisteminden Katar menşeili El-Cezire'ye ait tüm kanalların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

KANALI SİLMEYEN 26,6 BİN DOLAR PARA CEZASI ÖDEYECEK

Yapılan açıklamada, kanalların kaldırılmaması durumunda her bir müessesenin 100 bin Suudi Arabistan riyali (yaklaşık olarak 26,6 bin dolar) para cezasına çarptırılacağı ifade edildi.

BAHREYN'DE PARA CEZASI YERİNE HAPİS CEZASI

Birleşik Arap Emirlikleri' nden (BAE) sonra Bahreyn'de de Katar'ı desteklemenin 5 yıla varan hapisle cezalandırılacak suç kapsamına alındığı bildirildi. Bahreyn İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yazılı, sözlü veya herhangi bir formatta Katar'a destek içeren paylaşımların para cezası ve 5 yıl hapis cezasına varan suç kapsamına alındığı duyuruldu.