Petrol ücretlerindeki iniş sebebiyle iktisadi güçlükler içerisinde bulunan Suudi Arabistan, çözümü ‘günah vergisinde’ keşfetti.
Suudi Arabistan, sigara, alkol veya talih oyunlarından karşılanan ‘günah vergisini’ ilk defa tatbik etmeye başladı. Bu düzenleme uyarınca, sigaraya yüzde 100 zamda bulunuldu ve sigara markalarının kutularının üstünde sağlığa zararlıdır yönünde ikazlar bulundurulmasının bundan böyle zorunlu hale getirilmesi yönünde karar alındı.

ŞEKERLİ YİYECEKLER DE ZAMLANDI

Riyad hükümetinin bu yöndeki kararı, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) önerisiyle altı Körfez İşbirliği Kurulu devletinin vardığı sonuçla ilgili olarak ortaya çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin de dördüncü çeyrekte vergi yükseltilmesi yönünde karar alacağı yönünde haberler çıkıyor. Bundan maksat, Körfez devletlerinin iktisadi yapılarının sadece petrol kalemine bağımlı bir halde olmasından kurtulabilmek olduğu ifade ediliyor.

Aynı zamanda fazla miktarda şeker ihtiva eden enerji sıvıları ile başka içeceklerin ücretlerine de fiyatlarının yarısı miktarında zam gerçekleştirildi. Böylelikle maddi kaynak edinirken devlet içerisinde yükselen diyabetli hasta sayısının artmasına karşı da önlem almanın amaçlandığı ifade ediliyor.

ABD ile aralarındaki görülmemiş boyuttaki silah anlaşmasının ardından Suudi Arabistan ekonomisinin girdiği yükü nasıl karşılayacağı sorunu etkisini her geçen gün artıracağa benziyor.