Suudi Arabistan'ın Körfez İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Samir Sebhan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'ye referandum krizinin sona erdirilmesi için uluslararası ara buluculuk tekliflerini değerlendirmesi çağrısında bulundu.

Sebhan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Barzani'nin referandum hususunda yaşanan krizin sona erdirilmesi için uluslararası bir aktörü ara bulucu olarak kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

Irak'ın krizlerden korunması için bu adımın atılması gerektiğinin altını çizen Sebhan, kendisinin Birleşmiş Milletler'i ara bulucu olarak önerdiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan Devlet Bakanı Sebhan, üç gün önce Erbil'de Barzani ile bir araya gelmiş ve ülkesinin IKBY ile Bağdat hükümeti arasındaki krizleri sonlandırmak için ara bulucu olma isteğini dile getirmişti.

BARZANİ'DEN MESAJ

Barzani, Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı "evet" mitingindeki  yaptığı konuşmada, "Referandumu yalnızca 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan hedefimiz, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir." ifadelerini kullandı.

"REFERANDUMUN ALTERNATİFİ YOKSA..."


Referandumun ertelenmesi hususuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, fakat referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi olanaksızdır." diye konuştu.
Sorunlarının uluslararası toplumla değil yalnızca Bağdat'la olduğuna vurgu yapan Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin sadece merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.