Yemen’in kuzeyinde Sa’ada kentinde gerçekleştirilen hava saldırısı neticesinde El Zarafi ailesinden 9 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedilirken, 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

Yaşamını yitirenler içerisinde 2 yaşındaki Betül, 3 yaşında Fatıma ve 12 yaşındaki Hüseyin isimli çocukların da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti. 50 yaşındaki anne yaşamını yitirirken, ağır yaralı olan 55 yaşındaki baba hastaneye kaldırıldı. Yerel kaynaklar, bölgede arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

DAHA ÖNCE DE SALDIRDILAR

Yemen'in Taiz kentine Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yapmış olduğu hava saldırısında 19 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Son dönemde Arap Yarımadası' ndaki çatışmalarda büyük bir artış yaşandı. Geçtiğimiz pazar günü, Yemen' den Suudi Arabistan' ın sınır kenti Cazan' a roket atılması neticesinde bir kişinin öldüğü bildirilmişti. 

Öte yandan bu Yemen tarafından yapılan ilk eylem değil. Daha önce Suudi Arabistan resmi ajansı olan SPA' nın yapmış olduğu haberler doğrultusunda, Necran Sivil Savunma Müdürlüğünden Yüzbaşı Abdullah Said Al Fari, Yemen' deki yönetime muhalif Husilerin, Necran' da sivillerin yaşadığı bölgeleri hedef alan roketaatarlı saldırılar düzenlediğini söylemişti. Husilerin attığı bir roketin kentteki hastaneye isabet ettiğini belirten Al Fari, burada ölen ya da yaralanan olmadığını, kentte bir başka noktaya düşen roket sonucu ise şarapnel parçaları isabet eden 2 kişinin hafif yaralandığını aktarmıştı.