Suudi Arabistan Prensi Abdurrahman bin Abdülaziz Al Suud' un yaşamını yitirdiği ifade edildi. Ülkenin resmi haber ajansı olan SPA’da yapılan Kraliyet Divanına ait açıklamada, Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud' un ağabeyi olan Abdülaziz' in 86 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi. Abdülaziz’ in cenaze namazının yarın Mekke kentinde Kâbe’ nin bulunduğu Mescid- i Haram’ da kılınacağı belirtildi.

PRENS ABDÜLAZİZ KİMDİR?

Merhum Kral Abdülaziz Al Suud’ un eşi olan Prenses Hisse bint Ahmed es- Sudeyri’ nin altıncı erkek çocuğu olan Abdurrahman 1931’ de doğmuştu. ABD’ nin San Diego şehrindeki askeri fakülteyi tamamlayan Abdurrahman, ardından California Üniversitesi’nde İktisat Fakültesi’ ni de bitirmişti. Abdurrahman , 1983- 2011 seneleri arasında Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcılığı görevinde bulunmuştu.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Kralı, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'u kabul ederek görüşme gerçekleştirdi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeye gelen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'iıCidde'de kabul etti. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Cidde kentindeki Selam Sarayı'nda Kral Selman tarafından gerçekleşen kabulde Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump'ın selamlarını Kral Selman'a iletti. Görüşmede terör ve finansmanı ile mücadele başta olmak üzere, son dönemde yaşanan bölgesel konular ile uluslararası toplumun gündemindeki meseleler ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.