ABD’nin Los Angeles şehrinde kurulu Türk Derneği TURCA, Suriyeli mültecilerin katıldığı bir iftar programı düzenledi. Mültecilerin sorunlarına dikkat çekilen iftar yemeğinde, çoğunluğu Suriyeli mültecilerden oluşan 250 kişilik bir topluluk yer aldı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde faaliyetlerini yürüten Türk Amerikan Toplumu Derneği (TURCA), gelenekselleştirilmesi üzere bu sene ilk defa iftar yemeği verdi. 2016 kurulan dernek, ABD’de yaşayan Türkler’in sorunlarının çözümü için teşekkül edilen bir dernek özelliği taşıyor.

Orange County'de bulunan Al Noor Camisi'nde düzenlenen iftarda, yarısından fazlası Suriye’den ABD’ye göç eden mültecilerden oluşmak üzere 250 kişi civarında bir katılım söz konusuydu. İftar yemeğinde misafirlere yemek ve tatlı ikramında bulunuldu.

AMAÇ ABD’DE YAŞAYAN MÜSLÜMANLARIN VE TÜRKLERİN BİRLİKTELİĞİ

Oruçların açılması sonrasında yapılan kısa konuşma esnasında söz alan TURCA Başkanı Vakkas Doğantekin, Kaliforniya’da ikamet eden Amerikalı Müslümanların ve Türklerin buluştuğu iftar yemeği haricinde başka birçok buluşmaya önayak olmak ve ABD’li Müslüman ve Türkler arasındaki irtibatın kuvvetlendirilmesi yönünde çalışmalar yapmak istediklerini ifade etti.

Ermeni diasporasının PKK terör örgütüne ve FETÖ’cü teröristlere yardımda bulunma amacıyla bu kişilerin yaşadıkları yerlerde yoğun faaliyet gösterme gayretinde olduklarını savunan Doğantekin, TURCA’nın bu faaliyetlerin önüne geçmek için elinden geleni yapacağını dile getirdi.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsü vuku bulurken Los Angeles’ta yaşayan Türkler’in Los Angeles Türkiye Konsolosluğu önünde toplandığını ve bir dernek teşekkül etmenin icap ettiğini o gün idrak ettiklerini belirten Doğantekin, Türkiye’nin barındırdığı irfanı geleneğin ve edap erkânın usullerinin Amerika’ya yansıtılması, genç nesillerin gelenek ve görenekleri bilerek yetişmesi ve buradaki Müslümanların kaynaşmasının esas amaçları olduğunu ifade etti.