22 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.89°
  • Ankara 18.33°
  • Izmir 25°
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
BIST101.849
Dolar5,6607
Euro6,3572
Altın259,23

Suriyeli Muhaliflerden Hama Operasyonu

Geçtiğimiz hafta Esed rejiminin kalbi Şam'da operasyon başlatan Suriyeli muhalifler, Şam operasyonuna destek vermek ve rejimi yıpratmak için Hama'da büyük bir operasyon başlattı.

Suriyeli Muhaliflerden Hama Operasyonu

Geçtiğimiz hafta Esed rejiminin kalbi Şam'da operasyon başlatan Suriyeli muhalifler, Şam operasyonuna destek vermek ve rejimi yıpratmak için Hama'da büyük bir operasyon başlattı.
 
Operasyona çok hızlı başlayan Suriyeli muhalifler 24 saat içerisinde 24'den fazla kritik noktayı Esed askerlerinden temizledi.
 
Hama'nın kuzeyinden başlayan operasyona çok sayıda muhalif grup da katılım gösterdi.
 
Operasyonun başlamasıyla rejim askerlerine adeta şok yaşatan Suriyeli muhalifler çok sayıda tankı imha ederken, onlarca da rejim askerini öldürdü.

 

HAMA ASKERİ HAVAALANI KULLANILMAZ HALDE

Hama'ya 3 km kadar yaklaşan muhalifler, Hama yakınlarında bulunan Hama askeri havaalanını kullanılmaz hale getirdi. Öte yandan operasyon sırasında havaalanından kalkmak isteyen bir helikopter kalkışı sırasında füzelerle vuruldu.
 
Bununla beraber askeri havaalanında bulunan 2 savaş uçağıda kullanılmaz hale getirildi.

HAMA'DA İNTERNET KESİLDİ

Hama operasyonunun hızlanması ve rejimin büyük kayıp vermesinin ardından bir süredir rejimin kuşatması altında kalan Hama halkının iç isyan başlatarak muhaliflere katılacağı iddia edildi. İddianın ardından harekete geçen Esed rejimi şehirde internet kullanımı engelledi.

ÇOK SAYIDA TANK İMHA EDİLDİ

Operasyonlar sırasında muhaliflerin TOW füzeleriyle en az 15 tankı hedef alarak imha ettiği belirtildi.

ESED ASKER YIĞIYOR
 
Muhaliflerin şok baskınlarının ardından çok sayıda Esed askeri öldürüldü ve birçoğu da kaçarak hayatını kurtarmayı başardı.
 
Ancak Hama'yı kaybetmek istemeyen Esed rejimi bölgeye çok sayıda takviye zırhlı birlik gönderdi.
 
Öte yandan Esed ve Rus uçakları muhaliflerin ele geçirdiği bölgeleri yoğun bombardımana tabi tuttu.

 

ŞAM'DA BARİKATLAR KURULDU

Şam hattında başlatılan operasyonda çok sayıda Esed askerini öldüren Suriyeli muhalifler bir çok kritik noktayı ele geçirmişti.

Saldırıların ardından Şam'ın bir çok noktasına barikat kuran Esed rejimi, kurduğu barikatlarla muhaliflerin ilerleyişini durdurmayı planlıyor.

 

Kaynak: Haber7.com

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri