Gelen tehditle birlikte, ABD ile Suriye'nin güneydoğusundaki Irak hududunda faal durumda bulunan İran destekli Şii milisler arasındaki sürtüşmede artış beliriyor. ABD, salı günü alanda ABD askerlerine ve ABD'nin desteklediği diğer yapılara karşı tehdit teşkil eden İran yanlısı milislere karşı hava saldırıları düzenlediğini belirtmişti.

Esad yanlılarının bildirisi, "Suriye'ye müttefik güçlerin harekat merkezi komutanı" imzasıyla yayınlandı. Mesajın paylaşımını Esad'a askeri konuda destek olan Lübnanlı Şii Hizbullah örgütü gerçekleştiridi. İlanda, "Amerika iyi bilir ki Suriye, Suriye Arap Ordusu ve müttefiklerinin kanı çok değerlidir ve onların Suriye'deki mevzilerini vurma kabiliyeti gerektiğinde var olacaktır" ifadeleri kullanıldı. Suriye'nin müttefiklerinin bugüne dek susmuş olmalarının bir zayıflık göstergesi olmadığı belirtilen mesajda, bunun başka çözümler aranması üzerine başvurulan itidalin işareti olduğu vurgulandı.

"Eğer Amerika daha da ileri gidip ve haddini aşarak kırmızı çizgileri ihlal ederse bunun (itidalin) sonu gelmiş olacaktır." ABD, güney Suriye'deki güçleri için bir tehdit unsuru olarak gördüğü İran destekli militanlara karşı salı günü gerçekleştirdiği saldırının bir değişiğini de 18 Mayıs'ta yapmıştı.

Washington'nun yaptığı bildirilere göre ABD son günlerde değişik grupları ikaz ederek, güneydeki At Taft kasabası yakınında Amerikan özel kuvvetleri ve ABD destekli savaşçıların barındığı bir garnizondan uzak durmalarını istiyor. "Çatışmasızlık bölgesi" denilen bu bölge için Rusya ile Esad anlaşmaya varmışlardı.