Suriye' ye bağlı Halep şehrinin kuzey bölgesinde muhaliflerin kontrol ettiği Mare ilçesinde, eli kanlı terör örgütü PKK/ PYD' nin protesto edildiği ifade edildi. Mareliler, akşam saatlerinde ilçe meydanında toplanarak, PKK/PYD aleyhinde sloganlar attı.

ÇEVRE KÖYLERDEN DE DESTEK GELDİ

Çevre köylerden de katılımcıların bulunduğu gösteride, Arapça ve İngilizce ''Terör örgütü PKK' yı ihanetler ile köylerimize yerleştirdiniz. Onları zillet ile köylerimizden çıkaracaksınız", "Türk askeri kardeşimiz ve müttefikimizdir" yazılı dövizler taşındı. Göstericiler, terör grubu olan PKK' nın Suriye uzantısı PYD' nin ülkenin kuzey bölgesinde işgale başladığı, Arap nüfusun yoğun olduğu köy, ilçe ve beldelerden çekilmesini istedi. Göstericilerden Dr. Ahmed Hafız, yaptığı açıklamada, ''Türk hükümeti ve devletine mesajımızdır. Bizler bölgedeki terör örgütü PYD'ye karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz.'' dedi.

Öte yandan Suriye' nin Halep kentine bağlı muhaliflerin denetimindeki ilçelerden Türkiye' ye destek geldi ve elleri kana bulanmış bölücü zihniyete sahip terör örgütü PKK/ PYD' ye karşı gösteriler düzenlendi. Azez merkezde bulunan Meytem Camisi' nde, cuma namazı sonrası çok sayıda Suriyeli bir araya geldi. Bölücü terör örgütü PKK/ PYD karşıtı sloganlar atan göstericiler, Türk Silahlı Kuvvetleri' nin (TSK) Suriye' nin kuzey bölgesinde olmasından dolayı memnun olduklarını ifade ettiler.