Suriye'de "İdlib gerginliği azaltma bölgesi" hududu içerisinde bulunan Zerdene köyündeki hava operasyonlarında ilk belirmelere göre en az 20 sivil hayatını kaybetti, 80 sivil Suriyeli ise yaralandı.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gece saatlerinde İdlib kentinin kuzey kırsalındaki Zerdene köyüne hava operasyonu yapıldığını ifade etti.

"HAVA SALDIRILARINI RUS SAVAŞ UÇAKLARI GERÇEKLEŞTİRDİ"

Yaralılar arasında 5 Sivil Savunma görevlisinin de olduğunu ifade eden Mustada Hac Yusuf, "İdlib'in Zerdene köyündeki pazar yerine ve bir caminin yakınına düzenlenen hava saldırısında en az 20 sivil hayatını kaybetti, 80 sivil yaralandı’’ diye konuştu.

Muhaliflere ait uçak gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, "Hava saldırılarını Lazkiye'den kalkan SU 24 tipi Rus savaş uçakları gerçekleştirdi’’ ifadelerine yer verildi.

Sivil Savunma ekipleri bölgede arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib, 4-5 Mayıs 2017 tarihindeki Astana görüşmesinde "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti.

Fakat rejim ve zaman zaman Rusya, bölgeye hava operasyonları yapmaya devam ediyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.