Beşşar Esed rejimi ekipleri, Suriye'de Deyrizor şehir merkezindeki terör örgütü DEAŞ'ın etkin kuşatmasını kırdıklarını belirtti.

Rejimin haber kanalı SANA'ya göre, rejim ekipleri, Irak sınırında bulunan Deyrizor şehir merkezindeki 137. Topçu Tugayı'na ilerleyerek mevcut kuşatmayı kırmayı başardı.

Rus hava şemsiyesinde çalışmalarını sürdüren rejim güçleri, Humus'un batısında yer alan Tedmur (Palmira) ilçesini Mart ayında temizleyerek Humus çölünden DEAŞ'lıların birleştiği Deyrizor'a doğru harekete geçmişlerdi.

Rejim güçleri, geçtiğimiz ay başında Humus'un doğusunda bulunan Sükne bölgesini almasının ardından Birşeya Dağı ve doğusundaki Bir Kuseybe, Tar El Tarfavi ve Kasr Tarfavi köylerini DEAŞ’ten arındırmışlardı. Rejim bu şekilde, Deyrizor il sınırına batısından ilerleyerek gelmişti.

Son nüfus sayımına bakılırsa hemen hemen 230 bin kişinin bulunduğu Deyrizor'un büyük bir bölümü, Temmuz 2014'ten itibaren DEAŞ'ın elinde. İl kırsalını elinde tutan DEAŞ, il merkezi ve çevresinde de rejim güçlerine karşı kuşatmada bulunuyordu.

DEAŞ’E IRAK’TA DARBE VURULDU

Irak Savunma Bakanlığı ile devlet televizyonu orduya bağlı 15'inci Piyade Tümeni tarafından yapılan açıklamada, Türkmenlerin Telafer'e bağlı El-Ayyadiyye bölgesinin kuzeybatı ve doğusunda gerçekleştirdiği operasyonlarda 55 militanın öldürülerek etkisiz hale getirildiği bildirildi.