Suriye Dışişleri Bakanlığı' ndan gelen beyan doğrultusunda, "Suriye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi' ni barış ve güvenlik adına vazifelerini gerçekleştirip; Amerika Birleşik Devletleri' nin hegomonyası altındaki koalisyonun Suriye vatandaşlarına karşı işlediği suçlar konusunda sona erdirmesi gerektiği çağrısında bulundu" denildi.

ABD' Yİ BEYAZ FOSFOR KULLANMAKLA SUÇLADI

Suriye Dışişleri Bakanlığı' nın yapmış olduğu açıklamada, Şam yönetimi bir defa daha koalisyon güçlerini beyaz fosfor kullandığı gerekçesi ile suçladı. Yapılan milletlerarası anlaşmalar ile yasaklanmış olan kimyasal madde kullanımı, altyapıyı yok etmek ve sivilleri öldürmek adına kullanıldığı ifade edildi.

Bakanlık ek olarak, "Bu eylemler sistematik hale geldi. Koalisyon, en temel milletlerarası hukuk kurallarını ve insan haklarını ihlal etmekte" ifadelerini açıklamasına ekledi.

ŞAM YÖNETİMİ: ABD KOALİSYONU SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYOR

Şam yönetimi, ABD' nin ülkedeki hali hazırda bulunan yönetimden izinsiz olarak topraklarında hava operasyonu gerçekleştirmesine de tepkisini ortaya koyarak, bu tavrın sivil ölümlerine neden olduğunu ifade etti. Suriye resmi haber ajansı olan SANA, ortak yönetimin Rakka' da dün gerçekleştirdiği hava saldırıları esnasında 17 sivilin öldüğünü, onlarca sivil vatandaşın da yaralandığı iddiasında bulundu.