Sudan'da Darbe Girişimi

Türkiye’nin Sudan'a ait Kızıldeniz'deki Sevakin Adası'nda kurulacak olan askeri üs hakkında çalışmalarını tamamlanırken ülke genelinde darbe eylemleri patlak verdi.

Sudan'da Darbe Girişimi

Sudan'da Darbe Girişimi

Sudan'da ordu bugün devlet televizyonu binasını kuşatarak bina içerisine asker yerleştirdi.

Sokaklarda asker ve ordu dahilinde bulunan Hızlı Destek Kuvvetleri’nin konuşlandığı bildirildi.

Devlet televizyonu ve radyosunda yayınlananlara göre ordunun gelecek saatlerde önemli bir açıklama yapacağı belirtildi.

GENELKURMAY BAŞKANI GEÇİCİ ASKERİ HÜKÜMET BAŞKANI OLDU

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in görevi bıraktığı açıklanırken Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kemal Abdul-Marul geçici askeri hükümet başkanlığını yapmak üzer görevlendirildi.

İKTİDAR PARTİSİ LİDERLERİ GÖZALTINDA

Siyasi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, askerler iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladı.

UÇAK SEFERLERİ ASKIYA ALINDI

Hartum Uluslararası Havalimanı’nda uçak seferleri durdurulurken sadece gelen uçakların inişine onay verilmekte.

EYLEMLER 19 ARALIK’TAN BERİ SÜRÜYORDU

Hafta sonundan beri halk Hartum şehir merkezinde Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in ikamet ettiği semtte ve Savunma Bakanlığı’nın önünde protestolar düzenlemişti. Salı günü göstericileri korumak isteyen askerlerle onları dağıtmak isteyen güvenlik kuvvetleri arasında arbede yaşanmış, 6’sı ordu üyesi olmak üzere toplam 11 kişi yaşamını yitirmişti

Ekonomik kiriz nedeniyle hükümetin ekmek fiyatlarını yükseltme girişimi üzerine Sudan’da 19 Aralık'tan beri eylemler yapılıyordu.

TÜRKİYE – SUDAN İLİŞKİLERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sudan'a ait Kızıldeniz'deki Sevakin Adası'nda kuracağı olan askeri üs ile birlikte Türkiye, Akdeniz ve Ortadoğu'da önemli bir güce kavuşacak.

Afrika ve Körfez'de doğal bir barış sağlayacak bu adım bölgedeki sömürge devletlerini oldukça tedirgin etmiş olmalı ki Türkiye-Sudan ilişkilerinin gelişmekte olduğu bu dönemde ülke siyasi bir krize sürüklendi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR