İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, ABD'nin yeni yaptırımlar uygulamayı devam ettirmesi durumunda 2015'te yapılan nükleer anlaşmayı saatler içinde terk edebilecekleri şeklindeki açıklamasını Rus basınına değerlendiren Puşkov, Ruhani'nin sözlerinin ciddiye alınması gerektiğini, İran'ın nükleer anlaşmadan çıkmasının olası olduğunu ve bu durumun Ortadoğu'da silahlanma yarışını kızıştırabileceğini aktardı.

'İRAN ANLAŞMADAN ÇEKİLİRSE ŞAŞIRMAM'

Puşkov, "ABD'nin İran'a karşı yaptırım politikasını gözden geçirmeyi kabul etmemesi durumunda Tahran yönetimi nükleer anlaşmadan çekilirse hiç şaşırmayacağım. Bu hususta her şey ABD'ye bağlı" dedi.

'ABD'NİN ASKERİ SEÇENEĞE YÖNELMESİ, KRİZLERE YOL AÇIYOR'

ABD Başkan Donald Trump'ın İran'a baskıyı sürdürmesi durumunda ve İran'ın yaptırımların sertleştiğini görmesi halinde Tahran idaresinin nükleer anlaşmadan çekilmesinin muhtemel olduğunu aktaran Rus senatör, sözlerini şöyle devam ettirdi:

"Rusya, Kuzey Kore, İran ve bazı ülkeler, ABD'yi çalışma yapılamayacak bir ülke olarak görüyor. Şayet bir ülkeyle çalışamıyorsanız, o zaman onu müzakere masasına oturmaya mecbur etmelisiniz. ABD dış politikasının askeri baskıyı temel şık olarak görmesi ve bazı ülkelerin buna razı olmaması, yeni krizlerin doğmasına sebep oluyor. Eğer İran anlaşmadan çekilirse, yeni bir sorunla karşı karşıya kalacağız."

'TÜRKİYE, SİLAHLANMA YARIŞINA SEYİRCİ KALMAZ'

Diğer taraftan Puşkov, bu meselenin kimi ülkeleri kendi nükleer silahlarını üretmeye sevk edeceğini öne sürdü.

Rus senatör, "Suudi Arabistan ve İran bağlantılarındaki gerilim o denli yüksek ki, eğer İran kendi nükleer silahlarını üretirse, Riyad da bu yönde adım atabilirler. Türkiye de bölgenin önemli ülkelerinden biri. Ankara şu anda bu hususu gündeme getirmiyor fakat Ortadoğu'da silahlanma yarışı başlarsa Türkiye'nin buna seyirci kalacağına inanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Yeni kabinesindeki bakanlar için mecliste yapılan güven oylaması oturumunda konuşan Ruhani, "ABD'deki yeni devlet adamları, yaptırım ve dayatmaların olduğu geçmiş döneme geri dönmek istiyorsa, İran'ın birkaç hafta-ay değil, birkaç saat içinde eski kapasitesine çok daha gelişmiş olarak döneceğini bilmeli" demişti.