Ortak bildiriyi Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov okudu. Bildiriye göre, Suriye'de ateşkesin denetimi ve uygulanması için Türkiye, Rusya ve İran üçlü mekanizma kuracak.

Üç ülke, Cenevre'de 8 Şubat'ta gerçekleştirilecek bir sonraki Suriye görüşmelerine silahlı muhalif grupların temsilcilerinin de katılması ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 no'lu kararının uygulanması konusunda da mutabık kaldı.

BM öncülüğündeki Cenevre görüşmelerinin de desteklenmesine karar verilen ortak bildiride, Suriye krizinin askeri çözümle sonlandırılamayacağı belirtildi. Bildiride, Suriye'deki çözüme uluslararası toplumun katkı sağlamasının büyük önem taşıdığının altı çizildi.

Anadolu Ajansı'nın Astana toplantısına katılan kaynaklardan edindiği bilgiye göre; Türkiye, Rusya ve İran'ın kuracağı üçlü mekanizmanın anlık izlemelerle ulaştığı bilgilerden hızla tespitte bulunarak, saldırıların durdurulması için taraflar üzerindeki nüfuzunu kullanması bekleniyor.

Astana'da dünden bu yana süren görüşmelerinin ana gündem maddesini, Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde 30 Aralık’ta ilan edilen ateşkesin güçlendirilmesi, yoğun ateşkes ihlallerin önüne geçilmesi oluşturuyordu.

 

Kaynak: Hürriyet.com.tr