Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Sırp devlet geçmişindeki ilk eşcinsel bakan olan Yerel İdareler Bakanı Ana Brnabic'e, yeni hükümeti tesis etme sorumluluğu verdi.

Sırbistan'da eski başbakan Aleksandar Vucic'in cumhurbaşkanı olarak belirlenmesi sonrasında başbakanlık makamına yerleşecek. Yeni hükümeti tesis edecek kişi ise, ülke tarihindeki ilk eşcinsel bakan olan Yerel İdareler Bakanı Ana Brnabic olarak cumhurbaşkanı tarafından belirlendi.

Cumhurbaşkanı Vucic, organize ettiği basın buluşmasında, yeni hükümeti tesis etmek adına Brnabic'e görev verdiğini ilan etti.

TARİHLERİNDE İLK DEFA BİR KADIN BAŞBAKAN OLACAK

Bu kararı almasının kendisi adına kolay gerçekleşmediğini dile getiren Vucic, bu kararının iktidardaki Sırp İlerleme Partisi (SNS) yahut bir diğer parti adına mağlubiyet manası taşımadığı, bilakis, taraflar arasındaki en iyi netice olduğunu değerlendirdi.

Vucic, geçtiğimiz senede gerçekleşen seçimin sonrasında tesis edilen hükümette bulunan partisiz bakan Brnabic'in, yeni hükümetin güvenoyu edinebilmesi adına mecliste ihtiyaç duyulan vekillerin ekseriyetini bulundurma şartının yerine getirildiğini ifade etti.

Ayrıca, Sırbistan'ın ilk kadın ve ilk eşcinsel başbakanı olacak Brnabic ise yeni hükümeti tesis etmeyi üstlenmekle gururlandığını dile getirerek, "Cumhurbaşkanımıza bana itimat etmesi nedeniyle minnettarım. Omuzlarımdaki yükün ne olduğunu iyi biliyorum" şeklinde açıklamada bulundu.