Kolombiya' da silah bırakan terör örgütü FARC, kuracağı siyasi partinin kongresi ile yasal olarak siyasi hayata geçmek için ilk adımı attı. Kolombiya' nın başkenti Bogota' da bulunan Gonzalo Jimenez de Quesada Kongre Merkezi' nde düzenlenen ve 1 Eylül' de biteceği ifade edilen Kurucu Kongre' ye, örgütün üst düzey yöneticileri, Kolombiya hükümetinden temsilciler ve Kolombiya Kongresinden senatörler katılmakta.

Silah bırakma sürecinde "Kolaylaştırıcı" unvanı ile aktif rolü olan Ivan Cepeda, katıldığı kongrede, "Bugün Kolombiya' daki barış sürecinde önemli bir süreç kapanıyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

"GERÇEK BİR GEÇİŞ YAŞIYORUZ" AÇIKLAMASI

Kolombiya Kongresinde barış sürecinin uygulanması için gerekli düzenlemelerin de kısa süre içinde bitirileceğini dile getiren Cepeda, bunun zor bir süreçten geçilirken gerçekleştirilmeye çalışıldığına dikkati çekti. Cepeda, "FARC' ın, silah bırakma sürecinin ardından bir meşru kuvvete döndüğü gerçek bir geçiş yaşıyoruz." ifadesini kullandı. FARC, 17 Mart' ta 140 silahını Birleşmiş Milletler Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizması' na teslim ederek 50 yılı aşan çatışma geçmişinde ilk kez silah bırakmıştı.